Українська мова – це модно і сучасно
Ми – українці. Живемо у вільній і незалежній державі – Україні. Спілкуємося рідною, українською. А мова у нас красива й багата, мелодійна й щира, як і душа українського народу.
З 7 по 11 листопада у ЗОШ № 2 м. Роздільна пройшов Тиждень української писемності та мови. У читальній залі бібліотеки була оформлена виставка, присвячена Дню української писемності та мови «Мова – духовний скарб нації». Прес-центр школи випустив газети: «9 листопада – День української писемності та мови», «Слово! Моя ти єдиная зброя…». Традиційно пройшли святкові заходи.
7 листопада у затишній бібліотеці відбувся конкурс читців для учнів 1-4 класів на тему «Земля народжує людину». Учні декламували вірші українських письменників про рідну землю, про чарівну мову, про Батьківщину – Україну. Переможців нагородили грамотами, а кожен учасник отримав від завідувачки бібліотеки В.І. Войнікової дитячу газету «Долоньки».
9 листопада для учнів 9-10 класів відбувся урочистий захід «Рідна мова – народу основа», який провела Заслужений учитель України Л.С. Букреєва з учнями 9-А та 5-Б класів, у співдружності з учителем музики Т.В. Полтавцевою та бібліотекарем В.І. Войніковою. Літературно-музична композиція була присвячена урочистому відкриттю Міжнародного конкурсу знавців української мови ім. Петра Яцика. Учні, вбрані в національний одяг, розповідали про історію розвитку української мови з давніх часів й до наших днів та про те, яке значення має рідна мова для кожного українця. Лунали вірші про слово правдиве, про мову співучу, лунали чарівні пісні. Вражали присутніх відеопрезентації «Українська мова – мова калинова» та «Мова цементує націю» Усім сподобався виступ наймолодшої учасниці – учениці 1-В класу Юлії Резніченко, яка натхненно розказала вірш О. Василенка «Я – українка».
Бібліотекар В.І. Войнікова розповіла про преподобного Нестора Літописця, про історичне значення діяльності першого вітчизняного історика, письменника, мислителя і ченця Києво-Печерської Лаври. Саме цього дня й відбулося урочисте відкриття Міжнародного конкурсу знавців української мови ім. Петра Яцика. Про це у своєму слові до учнів зазначила Л.С. Букреєва, і про те, як важливо саме сьогодні підтримувати престиж рідної мови, закликала усіх спілкуватися українською. На завершення свята, звичайно, лунала українська пісня-караоке про материнську мову, яка об’єднала всіх присутніх.
Продовженням Тижня української мови та писемності стало свято «Наша мова калинова», яке підготувала вчитель початкових класів Н.С. Косяк, з учнями 4-В класу. Найцікавішими моментами свята були інсценізація народної української пісні «Грицю, Грицю, до роботи», виступ ансамблю народних інструментів Школи мистецтв м. Роздільна, шкільного вокального ансамблю «Дзвіночки», лунала колискова пісня у виконанні учениць 4-В класу, яку вони співали своїм лялькам. Під час свята демонструвалися відеопрезентації про українську мову, про Україну. Завершувала свято пісня «Мова єднання», у виконанні Анни Попкової. Учитель закликала любити, шанувати, думати і говорити українською, бо ми єдині тоді, коли в нас живе любов, шанування до неньки, до землі, до слова, до мови.
Українська мова – це сьогодні модно, інтелігентно і сучасно. Давайте будемо модними і сучасними.
Лілія Саввова
заступник директора з НВР ЗОШ № 2 м. Роздільна.
Шануймо рідне слово
З нагоди Дня української писемності та мови в ЗОШ с. Виноградар відбулося свято «Шануймо рідне слово – українську нашу мову», яке підготували та провели учні 5 класу (класний керівник В.Ю. Волошина). На свято завітали батьки, ветерани педагогічної праці, учні.
Метою заходу було сприяння утвердженню державного статусу української мови, піднесення її престижу серед молоді, виховання шанобливого ставлення до історії, культури і традицій українського народу. Усі присутні із захопленням чекали на початок. Свято розпочали ведучі з розповіді про тяжкі часи становлення української мови та презентували глядачам поетичний вернісаж.
Протягом усього заходу лунала чарівна українська пісня, яка об’єднала серця всіх присутніх у затишній актовій залі. Національний одяг учасників став особливою прикрасою свята.
Це свято дало можливість усвідомити всім, що ми – справжні українці, які поважають свою рідну мову, шанують свій рідний край – Україну, розмовляємо рідною українською мовою. А мова у нас красива і багата, мелодійна і щира, як і душа українського народу.
Вчитель української мови та літератури В.Ю. Волошина завершила свято словами видатного українського поета О. Олеся: «Мова – це не просто спосіб спілкування, а щось більш значуще. Мова – це всі глибинні пласти духовного життя народу, його історична пам’ять, найцінніше надбання віків, мова – це ще й музика, мелодика, барви буття, сучасна художня інтелектуальна і мислительська діяльність народу».
В. Волошина,
педагог-організатор ЗОШ с. Виноградар.
Споконвіку було слово…
Як море починається з річки, так українське слово – з писемності. В школі дітям з першого класу прищеплюють любов до рідної мови, як до найдорожчого духовного скарбу – святині, що зберігається знаннями в книгах на полицях бібліотек.
День української писемності та мови – це особливе свято для читачів Павлівської сільської бібліотеки – учнів Павлівської початкової школи. Саме до книжкових знань рідної мови веде просвітницька життєва дорога кожного початківця. Напередодні свята діти протягом тижня активно вивчали мову: читали, писали диктанти, відповідали на запитання, готувалися до майбутнього свята. І ось цей день настав.
Радісне свято «Моя мова – найкраща в світі» розпочалося з літературної мандрівки «У світ української мови», яку провела сільський бібліотекар біля книжкової, гарно ілюстрованої виставки: «Душа голосна України». Діти познайомилися з рубриками: «За рідну мову помолюсь!» – про державне, родинне значення мови; «Споконвіку було слово!» – про історію мовлення, що набирало сили на пергаментах Нестора Літописця і шліфувалося у творах українських письменників. Саме з дитячими творами видатних письменників Тараса Шевченка, Лесі Українки, Івана Франка, Марка Вовчка та ін. познайомилися оглядово юні школярі. Вони також завітали «До скарбниці енциклопедичних пізнань української мови». В ігровій формі в словниках знаходили ключові слова – символи української мови. Діти пізнали багато цікавого.
Кожний клас, разом з вчителем, підготував свій святковий мовний подарунок. Початківці зіграли поетичну казкову сценку, прочитали вірші, а учениця 3 класу Дарина Зюзюкіна заспівала гарну народну українську пісню. Високопрофесійні вчителі О.М. Миндруль, Н.І. Корнійчук, К.В. Баранова провели з дітьми цікаві повчальні літературні ігри та конкурси.
Знайомство з чудовими українськими казками, яскравими дитячими книгами сучасних українських авторів, з журнальними новинками-цікавинками продовжилося в Павлівській бібліотеці. Зі школярами була проведена літературна бесіда «У світ українських казок», прочитана весела поетична казка «Про господаря».
З любов’ю до рідної мови діти на вибір взяли українські книжечки для позакласного домашнього читання, щоб у затишному родинному колі поділитися почуттями до мелодійної і світлоносної мови, яка має теплі і могутні сили добра і любові.
Валентина Большакова,
бібліотекар Павлівської сільської бібліотеки.